kolko-zarabaju-realitni-makleri-2

Podnikanie s realitami

Koľko zarábajú realitní makléri?

Už 10 rokov školíme v Slovenskej realitnej akadémii maklérov (začínajúcich aj pokročilých), majiteľov realitných kancelárií a developerov. Bránami akadémie prešlo takmer 5.500 absolventov.  Aká je osvedčená cesta z nováčika na elitného obchodníka s realitami?  Ak nechcete strácať čas len „skúšaním“ či učením sa na vlastných chybách, pripravili sme postupnosť krokov, ktorá sa nám, resp. našim absolventom, v praxi osvedčila najviac.

Začiatočník

1. Úroveň – Štart v realitách

Ciele v tomto štádiu

Cieľom je úspešne zvládnuť základy realitného trhu a priebehu realitného obchodu. Podariť sa Vám to môže už za niekoľko dní.

Odporúčané kurzy

Realitný obchod v praxi. Týmto kurzom odporúčame začať. Dozviete sa, ako uskutočniť realitný obchod – predaj, kúpa, prenájom nehnuteľnosti. Získate postrehy a návody do realitnej praxe. Viac o kurze »

Realitný obchod v praxi – diaľkový kurz. Diaľková forma základného kurzu, ktorým odporúčame začať. Dozviete sa, ako uskutočniť realitný obchod – predaj, kúpa, prenájom nehnuteľnosti. Získate postrehy a návody do realitnej praxe. Viac o kurze »

Realitný workshop – zácvik do praxe. Workshop, na ktorom “pretavíte” informácie do realitnej praxe. Praktické ukážky, konkrétne návody a prípadové štúdie z/do realitného prostredia. Viac o kurze »

Príjmy

Ciele v tomto štádiu ešte nie sú smerované na finančné príjmy, ale na získanie kľúčových znalostí, z ktorých bude maklér v krátkej budúcnosti profitovať.

Nástrahy

  1. Dajte si pozor na manipuláciu, polopravdy a nepravdivé informácie. Tie začínajúcim maklérom často realitné kancelárie poskytujú na vstupných školeniach.  Pozor na účelovo pokrútené fakty v prospech farby (značky) danej realitnej kancelárie.
  2. Získajte neutrálne informácie, nie nanútené „pravdy“ a schémy jedinej realitnej firmy.
  3. Nezaväzujte sa a neplaťte peniaze za hmlistú víziu o tom, čo by mohlo byť v budúcnosti.
    Niektoré realitné kancelárie sa snažia využiť, že nepoznáte detaily realitného trhu a ste v tomto vývojovom štádiu “zraniteľný”.
  4. Neodporúčame Vám zatiaľ venovať sa predaju pozemkov. Je to náročnejšie (hoci často finančne zaujímavé) a vyžaduje si to hlbšie znalosti a skúsenosti.

Maklér vyškolený, ale bez praxe

2. Úroveň – mierne pokročilý

Ciele v tomto štádiu

Cieľom je získať praktické skúsenosti z „terénu“.

Pokiaľ máte zamestnanie, nemusíte dať hneď výpoveď. Na začiatku skombinujte prácu v realitách so zamestnaním. Väčšina obhliadok nehnuteľností sa aj tak koná po pracovnej dobe alebo v sobotu.

V realitnej kancelárii nebudete musieť vysedávať od rána do večera. Spolupráca s realitnou kanceláriou nie je riadnym zamestnaním. Nikto od vás nemôže očakávať, aby ste trávili zbytočne čas v kancelárii.

Urobte tieto kroky:
1.    Využite to, že ste v 1. úrovni absolvovali kurz Realitný obchod v praxi a máte za sebou odbornú skúšku. Vstúpte do Realitnej únie SR a otvorte si dvere do realitných kancelárií. Z hľadiska svojho uplatnenia budete pre ne zaujímavejší. Vstúpiť do Realitnej únie môžete tu »

2.    Poobzerajte sa po realitnom partnerovi (realitnej kancelárii) v rámci Realitnej únie SR a dohodnite si s ním férovú spoluprácu. Keďže už nie ste úplný začiatočník, budete pre realitné kancelárie silnejší partner. Seriózne realitné kancelárie z vášho regiónu, ktoré majú záujem prijať nových maklérov, nájdete tu » 

Odporúčané kurzy

Nábor nehnuteľností a predajné techniky. Nábor nehnuteľností do ponuky realitnej kancelárie a schopnosť predať ich za dobrú cenu a v primeranom čase patria medzi kľúčové a zároveň najťažšie činnosti realitného sprostredkovateľa. Ako efektívne pracovať s klientmi? Aké metódy a postupy sa v praxi najviac osvedčili? Cieľom tohto kurzu je zvýšiť produktivitu a tým aj počet zrealizovaných obchodov. Viac o kurze »

Realitný marketing pre maklérov. Na tomto kurze sa dozviete, aké sú najefektívnejšie marketingové nástroje realitných maklérov a ako s nimi účinne pracovať. Viac o kurze »

Psychológia a komunikácia v realitách. Úspech každého dobrého obchodníka spočíva na schopnosti komunikovať a odhadnúť klienta. Na tomto kurze sa dozviete, že každodenné rozhodovanie a konanie  je vo viac ako 85% ovplyvnené naším podvedomím. Ktoré faktory naším podvedomím „hýbu“ najviac. Viac o kurze »

Príjmy

Po nadviazaní spolupráce s realitnou kanceláriou a zapracovaní sa, môže byť mesačný príjem makléra v závislosti od regiónu pôsobenia, prístupu k práci a nasadenia 500 až 2.000 EUR.

Nástrahy

  1. Dôkladne si preštudujte zmluvu, ktorú uzatvárate s realitnou kanceláriou.
  2. Podpíšte zmluvu bez obmedzujúcich konkurenčných doložiek, s jasnými pravidlami hry a dobrými províznymi podmienkami.

Maklér – pokročilý

3. Úroveň – prax min. 6. mesiacov

Ciele v tomto štádiu

Cieľom je prehlbovanie si Vašich znalostí a získavanie praktických skúseností v realitnej kancelárii a „obratnosti“ na trhu.

Odporúčané kurzy

Kurzy na prehĺbenie odbornosti: 

Napríklad kurz Územné a stavebné konanie spolu s kurzom Právny servis vám pomôže zrealizovať aj náročnejší obchod s pozemkami.

Ak nadobudnete dobrú orientáciu na realitnom trhu, môžete sa pustiť do realitných shortsellov, napríklad aj s kolegami v RK, ak ešte nemáte dosť vlastných voľných financií. S kolegami „vyskladáte“ kúpnu cenu nehnuteľnosti, ktorú máte možnosť kúpiť výhodne a so ziskom ju obratom predáte. Zisk si rozdelíte. Tu sa zíde dobrá orientácia na realitnom trhu (znalosť cien, technického stavu nehnuteľnosti a práva), rýchle rozhodovanie a najmä dobré vyjednávacie schopnosti.

Z kurzov na prehĺbenie odbornosti odporúčame:

Príjmy

V tomto štádiu by mal byť maklér už zapracovaný a dobre zorientovaný na realitnom trhu. Mal by byť tiež schopný uchopiť potenciál a záujem aj klientov, ktorí kupujú nehnuteľnosť (nie len predávajúcich). Podľa regiónu, nasadenia, osobného prístupu a podmienok vyrokovaných s RK, sa príjem makléra pohybuje v rozmedzí 1.000 až 3.500 EUR.

Nástrahy

Makléri na tejto úrovni často prestanú na sebe pracovať a začínajú stagnovať. Pochopili už, v čom spočíva realitný biznis, viaceré obchody úspešne ukončili, slušne zarobili a prepadli mylnej predstave o istom budúcom úspechu. Ale méta môže byť aj vyššie, ako len bytový „second hand“.

Maklér – profesionál 

4. Úroveň – prax min. 3 roky 

Ciele v tomto štádiu

Za profesionálov sa považujú tí sprostredkovatelia, ktorí pôsobia v realitách aspoň 3 roky alebo majú ukončených minimálne 30 obchodov. Ak vedenie vašej domovskej realitnej kancelárie neocení vaše schopnosti a získané skúsenosti, osamostatnite sa a založte si vlastnú vlastnú realitnú kanceláriu.

Príjmy

V tomto štádiu by sa mal maklér už približovať k finančnému vrcholu. Aj keď treba povedať, že tento v realitách neexistuje. Maklér – profesionál by už mal vedieť zobchodovať aj náročnejšie a drahšie nehnuteľnosti so zaujímavou províziou (často aj vo výške 20.000 EUR). V ponuke by mal už mať aj developerský projekt (predaj novostavieb). Mal by si začať budovať aj pasívny príjem z usmerňovania podriadených maklérov a odovzdávania skúseností. Priemerný mesačný príjem realitných profesionálov sa pohybuje od 2.500 EUR až po 8.000 EUR.

Odporúčané kurzy

Cieľom je zdokonaľovať sa v personálnom manažmente, koučovaní podriadených maklérov a personálu a time-managemente.

Budovanie realitného tímu – nábor maklérov

2-dňový tréning pre manažérov a majiteľov RK. Postupy, skúsenosti a techniky, ktoré vám pomôžu vybudovať kvalitný tím realitných maklérov a udržať ho dlhodobo v produktívnej fáze. Viac o tréningu

Realitný líder – vedenie realitného tímu

3 x 2-dňový tréning, ako efektívne manažovať ľudí. Ako si vypestovať vodcovské schopnosti a vedieť ich aplikovať  v praxi, ako ľudí motivovať, aby dosahovali výnimočné výsledky, ako byť prirodzenou autoritou…  Viac o tréningu 

Time management / byť pánom času

2-dňový tréning, postupy, návody a techniky, ako “ovládnuť” čas. Ako napriek náročným okolnostiam zvládnuť viac vecí bez stresu….  Viac o tréningu