Autor: Radoslav Kováčik, RSc., absolvent študijného programu RSc., článok pridaný 4.10.2022
Poznáte to. Ste na obhliadke bytu, ktorý sa vám páči. Konečne je to ten pravý. Ale tá cena! V hlave vám víri otázka, či sa s ňou bude dať niečo robiť. Samozrejme, predávajúci ju nebude chcieť len tak znížiť. Aké esá vytiahnuť z rukáva pri vyjednávaní?
Zistite slabé miesto predávajúceho
V prvom rade sa opýtajte, čo je pre predávajúceho dôležité. Ako rýchlo potrebuje peniaze, dokedy je schopný uvoľniť nehnuteľnosť, či byt odovzdá pekne čistý s vyprataným starým nábytkom. Odhalíte jeho slabé miesto, aby ste mohli argumentovať a vyjednať najnižšiu možnú cenu.
Predávajúci chce rýchlo peniaze a ja mám k dispozícií hotovosť
Ak ste odhalili, že ho tlačí čas, máte silné eso v rukáve. Kupujúci, ktorý si musí vybaviť úver, nemusí byť pre predávajúceho isté a rýchle riešenie. Dôležité je myslieť aj na to, či máte finančné prostriedky k dispozícií okamžite alebo sú niekde viazané. Môže ísť o termínovaný účet, stavebné sporenie alebo jednoducho najprv potrebujete predať svoju nehnuteľnosť.
Ak máte peniaze okamžite k dispozícii, dajte čo najskôr ponuku:
– získate výhodu pred konkurenciou
– pre predávajúceho ste zárukou rýchleho zaplatenia a uzavretia obchodu
Odporúčania pre vás:
– konzultujte kúpu s odborníkom
– myslite na bezpečnú úhradu kúpnej ceny
Vo vašom prípade je obzvlášť dôležitá bezpečná úhrada kúpnej ceny formou úschovy u notára alebo v banke. Opýtajte sa profesionála, ako najbezpečnejšie zaplatiť predávajúcemu a neprísť o peniaze.
Predávajúci chce rýchlo peniaze, ale ja potrebujem úver
Patríte k najväčšej skupine, ktorá financovanie nehnuteľnosti rieši hypotekárnym úverom? Aj v tom prípade môžete ostatných záujemcov predbehnúť.
Aké sú vaše možnosti financovania, si zistite ešte skôr, ako začnete hľadať nehnuteľnosť. Nechajte svojho hypotekárneho špecialistu preveriť vašu bonitu a zistiť najvýhodnejšie podmienky v banke. Niektoré peňažné ústavy vám dokonca na určité obdobie vystavia certifikát, ktorý zaručuje získanie úveru do konkrétnej výšky alebo vám vedia rovno schváliť hypotéku (tzv. hypotéka „naopak“).
Vaša výhoda, ak vopred riešite možnosti získania úveru:
– predávajúcemu sa preukážete schopnosťou zaplatenia za nehnuteľnosť
– získate čas a teda možnosť rýchlejšej kúpy ako v prípade, že by ste financovanie začali riešiť až po rezervácii
Odporúčania pre vás
– ochráňte sa pred neistotou schopnosti zaplatenia kúpnej ceny ešte pred tým, ako podpíšete rezervačnú dohodu
– poraďte sa s hypotekárnym špecialistom, ktorý vám zabezpečí financovanie a často vyrieši aj zložitejšie situácie
Predávajúci potrebuje zotrvať v nehnuteľnosti dlhšiu dobu
Často sa kupujúci stretávajú so situáciou, kedy predávajúci síce nehnuteľnosť predáva, ale chce v nej ešte zostať určitý čas bývať. Môže to byť prípad, keď si stavia nehnuteľnosť a potrebuje prostriedky z predaja použiť na dostavbu domu.
Štandardné doba na vypratanie nehnuteľnosti je jeden mesiac. Často sa však stretávame so situáciou, kedy predávajúci potrebuje dlhší čas. Nie je výnimočné, že kupujúci vyhovie aj 6 či 12 mesačnej lehote na odovzdanie nehnuteľnosti po zaplatení kúpnej ceny. Pre mnohých predávajúcich je ďaleko komfortnejšie vám dať zľavu z kúpnej ceny než riešiť sťahovanie do nájmu, k rodičom alebo známym. V prípade, že predávajúci trvá na kúpnej cene, môžete mu navrhnúť zotrvanie po určitú dobu za štandardné nájomné, čím sa vám vráti časť kúpnej ceny.
Predávajúci nechce mať starosti s vyprataním nehnuteľnosti
Ďalším priestorom na vyjednávanie je prípad, kedy majiteľ nehnuteľnosti nechce mať starosti s vyprataním. Často je nehnuteľnosť plná starého nábytku či osobných vecí a predávajúcemu sa nechce do náročného vypratávania. Ak mu viete vyjsť v ústrety, požadujte zľavu z kúpnej ceny. Jeho odbremeníte od starostí a vy ušetríte nemalé peniaze.
Rady nad zlato
V prípadoch, kedy je pri nehnuteľnosti viac záujemcov, zohráva významnú rolu nielen najlepšia cena, ale aj, aké má predávajúci podmienky. Zistite ich, snažte sa vyhovieť a zároveň si vyjednať nižšiu cenu.
Viete
– za nehnuteľnosť rýchlo zaplatiť?
– umožniť, aby predávajúci ostal v byte či dome ešte nejaký čas, kým si dokončí realizáciu svojej nehnuteľnosti?
– zabezpečiť vypratanie nábytku, s ktorým sa nechce predávajúci zaťažovať?
– pristúpiť na iné adekvátne požiadavky?
Ak áno, môžete byť vo výhode aj v prípadoch, kedy nemáte hotovosť.
Ďalšie tipy na vyjednávanie
Pri obhliadke nedávajte najavo prílišné nadšenie z nehnuteľnosti. Predávajúci vycíti, že máte enormný záujem a vie, že môže držať vysokú cenu.
Majte prehľad o trhu a dajte predávajúcemu najavo, že jeho ponuka je len jedna z možností.
V prípade, že to s výhodnou kúpou myslíte vážne, poraďte sa s profesionálom v realitách. Preverí právny, ale aj technický stav nehnuteľnosti a bude vás na obhliadke bude zastupovať ako prirodzená autorita. Následne odporučí vhodný postup odstránenia možných prekážok a poradí, či kúpa bude pre vás výhodná. Pokiaľ áno, môžete sa o nejaký čas tešiť z nového domova alebo výhodnej realitnej investície.
Radoslav Kováčik, RSc.
Autor je absolventom profesionálneho realitného študijného programu RSc.
Páči sa Vám tento článok?
Podeľte sa oň so svojimi priateľmi