Akým spôsobom sa realizuje prevod (predaj) družstevného bytu? Môže bytové družstvo s prevodom nesúhlasiť?
Pri prevode družstevné bytu si treba uvedomiť, že predávajúci neprevádza samotnú nehnuteľnosť (pretože tá patrí bytovému družstvu ako právnickej osobe), ale prevádza len svoje členstvo v družstve a práva s ním spojené (teda aj právo užívať pridelený byt). Výhodou spomenutého je fakt, že keďže nejde o prevod vlastníckeho práva, nepodlieha táto zmena ani zápisu v katastri nehnuteľností.
Zmluva, ktorou sa členský podiel prevádza, je určitou osobitosťou v zmluvnej oblasti týkajúcej sa nehnuteľností. Jednak tým, že sa na rozdiel od nájomnej a kúpnej zmluvy spravuje vždy Obchodným zákonníkom a tiež tým, že práva k bytu nie sú oprávneniami vlastníckeho práva (pretože prevodca bytom disponuje na základe svojho členstva v bytovom družstve).
Podľa § 230 Obchodného zákonníka nie je prevod členského podielu podmienený súhlasom orgánov družstva, takže prevod je plne v rukách člena družstva (teda prevodcu). Stanovy družstva však môžu určiť podrobnosti o prevode, takže pred prevodom je vhodné vyžiadať si na družstve stanovy a podrobne si pozrieť konkrétne podmienky. Častokrát zvyknú stanovy vylúčiť možnosť nadobudnúť členský podiel cudzincami.
Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu buď predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo doručením písomného vyhlásenia doterajšieho člena o prevode a písomným súhlasom nadobúdateľa členstva bytového družstva. Možno ale určiť aj neskorší deň.