Autor: Ing. Ľudmila Furtkevičová, RSc.,absolventka študijného programu RSc., článok pridaný 30. 1. 2019
Súčasná moderná doba informatizácie so sebou priniesla mnohé zmeny. Digitálna éra ako vývojové štádium ľudstva je spojená so vznikom počítačov a následne počítačových sietí, ktoré im umožnili navzájom komunikovať. Predchádzali jej poľnohospodárska a priemyselná revolúcia, obe poznamenané analógovou dobou.
Hlavný nástup začal približne v rokoch 1950 až 1970, keď Sovietsky zväz narušil americkú predstavu neporaziteľnosti a dovolil si predbehnúť Spojené štáty tým, že dosiahol vesmír ako prvý. Porážku v týchto pretekoch Spojené štáty neniesli ľahko a založili organizáciu ARPA. Jej hlavnou úlohou bolo predchádzať podobným udalostiam. Táto organizácia bola okrem vesmíru zameraná na vývoj výpočtových a komunikačných technológií.
I keď pôvodne vyvinutý pre vojenskú komunikáciu, internet ako hlavný hnací motor rozvoja umožnil a stále umožňuje obrovský krok vpred. Má vplyv na naše životy a možno povedať, že vstupuje aj do súkromného života každého z nás.
Tento informatívno-komunikačný kanál medzi ľuďmi sa zdá byť nekonečný, rozširuje možnosti a búra hranice. Vďaka nemu možno komunikovať kedykoľvek a s kýmkoľvek. Ak bolo v minulosti niečo zdanlivo nemožné, dnes to internet zvládne úplne hravo.
Zbližuje nielen ľudí, ale aj krajiny, kontinenty a názory. Pomocou internetu hľadáme nových spolupracovníkov, zamestnancov, priateľov, rôzne nové príležitosti alebo zdieľame informácie o ponukách, cenách, službách či nehnuteľnostiach.
1. Kataster nehnuteľností včera a dnes
Áno. Informácie dostupné takpovediac z obývačky sa týkajú aj nehnuteľností. Na internete si dnes vďaka finančnej podpore z Európskych štrukturálnych fondov vieme informácie kedykoľvek naklikať. ÚGKK SR prevádzkuje niekoľko portálov s garantovanou správnosťou a aktuálnosťou údajov. V záujme informatizácie verejnej správy a tvorby presných a aktuálnych referenčných údajov pre národnú infraštruktúru priestorových informácií Ministerstvo financií SR schválilo tzv. „Národný projekt ESKN“ a „Národný projekt ESKN – ZBGIS“ spolufinancované Európskou úniou prostredníctvom ERDF.
Treba priznať, že kataster nemá v očiach verejnosti lichotivú povesť. Je dôležitým zdrojom informácií pre daňové úrady, obce, znalcov a najčastejšie pre kupujúcich. Ide o jeden z najväčších informačných systémov, ktorý je stále živý. Tvorí ho viac ako 16 miliónov parciel registra C a E, viac ako 4 milióny listov vlastníctva a každý deň ho využíva niekoľko tisíc používateľov, udeje sa nová zmena, zapíše geometrický plán, kúpi, predá, zamení sa nehnuteľnosť a podobne.
Údajne každé 4 sekundy sa do máp katastra nehnuteľností vloží jedna parcela, každých 9 sekúnd sa vykoná zápis listín, každých 36 sekúnd dochádza k bežnej aktualizácii máp, za menej než každé 3 sekundy dochádza k zmene údajov v systéme geodetických informácií, každých 22 sekúnd sa rozhodne o prevode vlastníckeho práva na niektorom pracovisku katastra [1].
Je prirodzené, že proces digitalizácie nebol jednoduchý a ľahký. Pre lepšiu predstavu nasledujúci text podrobnejšie opíše všetky dnes dostupné pramene.
1.1 Katastrálny portál
Už od roku 2007 slúži bežným používateľom katastrálny portál, známy ako KaPor.
Obr. 1 Katastrálny portál – úvodná stránka
Údaje expedované príslušnými Okresnými úradmi, katastrálnymi odbormi sú aktualizované týždenne. Prehľadávanie cez celé územie Slovenska nie je možné, rovnako ani spúšťanie zdĺhavých a zložitých operácií. Výnimkou sú registrované štátne orgány a oprávnené právnické osoby s uzatvorenými zmluvami.
Týmto portálom síce dokážeme vyhľadávať pomocou evidovaných identifikátorov, grafického rozhrania, sledovať stav katastrálnych konaní, generovať písomné a grafické výstupy či dokonca štatistiky o katastrálnych územiach, no jeho mierne nelákavý dizajn, korektná funkcionalita len pod Internet Explorerom a časté výpadky si žiadal nástupcov hodných 21. storočia.
Obr. 2 Katastrálny portál – mapové okno a vygenerovaná informatívna kópia z mapy
1.2 CICA
Prvá alternatíva prišla v roku 2014, kedy VÚGK predstavil oveľa pohodlnejšiu, používateľsky orientovanú, jednoduchú, prehľadnú a rýchlu webovú aplikáciu s názvom CICA. Údaje sú aktualizované na dennej báze, spravidla 5x týždenne (pracovné dni) vždy podvečer pred 20. hodinou, pričom dátum a čas aktuálnosti údajov je uvedený priamo vo výpise listu vlastníctva v jeho pravom hornom rohu. Ten možno stiahnuť na základe zvoleného kritéria, akým je číslo listu vlastníctva, parcelné číslo, meno vlastníka alebo správcu, súpisné číslo alebo konkrétna adresa. Vyhľadávanie funguje vždy v rámci katastrálneho územia, prípadne okresu.
Obr. 3 Aplikácia na prehliadanie údajov katastra nehnuteľností „CICA“
1.3 Portál ESKN
V rámci projektu ESKN „OPIS 1, Elektronizácia verejnej správy a rozvoj elektronických služieb“ vznikol koncom roka 2015 Portál ESKN, ktorým tiež možno vyhľadávať a vizualizovať informácie súvisiace s nehnuteľnosťami. Používateľský manuál je dostupný online. Obsah spravuje ÚGKK a aplikáciu prevádzkuje GKÚ. Po vyplnení všetkých polí s červenou hviezdičkou sa ukážu požadované informácie.
Obr. 4 Aplikácia Portál ESKN – úvodné okno
Sympatické sú tabuľkové zobrazenia objektov a ich atribútov, aj to, že kritérium vyhľadávania ostane nezmenené a používateľ nemusí po prepínaní okien opäť zadávať katastrálne územie alebo obec.
Obr. 5 Aplikácia Portál ESKN – informácie o parcele
Okrem zobrazenia detailov sa dá jedným klikom stiahnuť čiastočný alebo úplný výpis listu vlastníctva alebo vizualizovať nehnuteľnosť na mape. Ako podklad možno zvoliť územno-správne členenie, ZBGIS, KM alebo MUO. V niektorých mierkach sa podkladová mapa nezobrazí, napríklad pre mierky 1:150 000 a menšie KM a MUO nie je viditeľná. S mapou sa dá interaktívne a intuitívne pracovať. Po kliknutí v zozname alebo v mapovom okne, aplikácia príslušnú parcelu zvýrazní, priblíži, vycentruje a zobrazí jej atribúty.
Obr. 6 Aplikácia Portál ESKN – vizualizácia parcely
1.4 Mapový klient ZBGIS
Začiatkom roka 2017 bol prezentovaný nový jednoduchý spôsob určený na prehliadanie a vyhľadávanie údajov cez katastrálnu mapu s názvom Mapový klient ZBGIS. Táto webová mapová aplikácia slúži na interaktívnu prácu s údajmi ZBGIS, digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, registrom adries, registrom pôdy LPIS, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu, ako aj s digitálnym modelom reliéfu, ortofotosnímkami a geografickými názvami. Komplexne môžeme zobrazovať, vyhľadávať a analyzovať priestorové údaje a mapové služby ZBGIS a ESKN.
Obr. 7 Aplikácia Mapový klient ZBGIS – úvodné okno a téma Kataster nehnuteľností.
Kliknutím na farebnú dlaždicu Kataster nehnuteľností v mapovom okne nastavíme tému na vyhľadanie a zobrazenie parcely, listu vlastníctva, stavby, vlastníka, fyzickej alebo právnickej osoby. Pri vyhľadávaní je nutné využívať našepkávač a funkciu zámok. Po vyplnení názvu katastrálneho územia alebo obce a kliknutí na zámok sa mapa automaticky vycentruje. Následne stačí zadať parcelné číslo, prípadne meno vlastníka, súpisné číslo a podobne. Ak hľadaná položka existuje, zobrazí sa v našepkávači. Kliknutím na konkrétnu položku sa otvorí panel s detailnými informáciami o parcele a v mapovom okne sa priblíži a vycentruje geometria hľadanej parcely alebo stavby.
ǀ Riešite právny problém s nehnuteľnosťou, kliknite sem » Realitná klinika
K dispozícii sú štyri zobrazovacie varianty podkladovej mapy – ZBGIS, družicová snímka, ortofoto a DMR. Ich zmena je možná priamo v mapovom okne kliknutím na ikonu Podkladové mapy v pravom hornom rohu.
Obr. 8 Vizualizácia parcely v aplikácii Mapový klient ZBGIS
Na rozdiel od vyššie uvedených aplikácií, táto umožňuje pridávať aj vlastné údaje bežne podporovaných digitálnych formátov pre priestorové údaje veľkosti maximálne 40 MB alebo mapové online služby publikované podľa OGC štandardov WMS a WMTS. Najrozšírenejšou službou je WMS. Rýchlejšie, ale menej používanou alternatívou je WMTS, pričom “T” v názve znamená tzv. Tile – dlaždica. Ide o to, že WMTS pristupuje k už predgenerovaným dlaždiciam, čím nezaťažuje server a dáta sa ku klientovi dostanú rýchlejšie.
Kliknutím na ikonu Menu v ľavej hornej časti mapového okna je potrebné zvoliť položku Pridanie vrstvy -> WMS/WMTS a vložiť URL adresu služby, napríklad z Geoportálu. Od vybraných povinných poskytovateľov mapových služieb v rámci SR a mapy susedných štátov sú k dispozícii aj preddefinované služby. Takto možno zvolenú oblasť vizualizovať v závislosti od konkrétneho účelu.
Výsledkom požiadavky napr. na WMS server sú primárne obrazové dáta v najrôznejších formátoch (JPEG, TIFF, PNG), ktoré zobrazujú tematické geografické informácie. Tieto obrazové dáta môžu byť výsledkom prekrytia viacerých vrstiev, čomu sa hovorí mapová kompozícia. Sú georeferencované, čo znamená, že sa vzťahujú k súradnicovému systému. Používateľovi to potom umožní správnu prezentáciu zvolenej oblasti. Georeferencovanie možno chápať ako jednoznačne daný referenčný systém súradníc a súradnicový obdĺžnik (box) v tomto systéme, ktorý ohraničuje obrazové dáta výsledku, o ktorý sme žiadali požiadavkou na webový server.
Obr. 9 Vizualizácia zvolenej oblasti s WMS vrstvami chránených území SR, pôdnou mapou SR a s vrstvou parciel registra C na podklade satelitnej mapy
Ďalšou zaujímavou témou je 3D Kataster, ktorý je založený na triedach objektov ZBGIS reprezentovaných v 3D pohľade. Rastrové údaje sú získané z laserového skenovania [2]. Prepínanie z 2D do 3D režimu je možné meniť v pravom hornom rohu mapového okna.
Obr. 10 Téma 3D Kataster
Tento príspevok nemá potenciál zahrnúť a spomenúť všetky funkcie aplikácie. Bolo by to bezúčelné, pretože podrobný manuál je zverejnený online. Sú tam opísané funkcionality jednotlivých prvkov mapového okna, práca s mapou, spôsob získavania informácií priamo, bodom, líniou alebo oblasťou a ich následný export, meranie dĺžky a plochy, export do formátu PDF, tvorba objednávok, postup zdieľania mapy a mnoho iného. Nápomocným môže byť najmä videomanuál so vzorovým postupom vyhľadávania.
Elektronický kataster momentálne poskytuje viac online služieb ako kedykoľvek predtým. Navyše sú platformovo nezávislé a dajú sa tak využívať nielen cez počítač, ale aj cez mobil či tablet. Virtuálne tak môžeme pohodlne, kdekoľvek a kedykoľvek vyhľadať písomné aj mapové údaje so zobrazením topografickej mapy, mapy uličnej siete a ďalších geografických informácií.
So svojim mobilom sa len postavíme na nehnuteľnosť a získame online informácie z katastra. K dispozícii máme (i.) výpis z listu vlastníctva, (ii.) informácie o vlastníkoch a iných oprávnených osobách, (iii.) informácie o nehnuteľnostiach, (iv.) o právach k nehnuteľnostiam, (v.) o registri územno-technických jednotiek, (vi.) informácie o číselníkoch, (vii.) o súpise parciel z registra C a E, (viii.) o súpise stavieb, (ix.) o súpise vlastníkov, (x.) správcov, (xi.) nájomcov (xii.) a iných oprávnených osôb, (xiii.) informácie o vybraných geodetických činnostiach v katastri, (xiv.) metaúdaje o SGI podľa vyhľadávacích kritérií, (xv.) priestorové informácie SGI a napokon od júla 2018 (xvi.) elektronické služby pre geodetické činnosti [5].
Voľne dostupné webové mapové služby ÚGKK sú pripojiteľné aj do CAD a GIS desktopových aplikácií, akými sú Microstation V8i, ArcGIS alebo QGIS. Detailný postup pre Microstation je dostupný tu a pre QGIS tu.
1.5 Webová aplikácia Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava
Zaujímavou novinkou najmä pre obyvateľov Bratislavy je jeden z najnovších portálov, webová aplikácia Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava dostupná na adrese https://mapy.bratislava.sk. Portál využíva podkladové mapy poskytované ÚGKK, openstreetmap a iné. O aplikácii sa dá dočítať v návode na prácu s mapovým portálom dostupnom na stránke hlavného mesta.
Mapové vrstvy používateľ aktivuje zaškrtnutím políčka pri názve mapovej vrstvy v ľavej časti mapového okna, pričom môže vidieť tabuľkové údaje vrstvy, metaúdaje alebo môže meniť transparentnosť danej vrstvy. Aj pri tejto aplikácii nájdeme nástroj na vyhľadávanie. V tomto prípade však možno zadávať iba adresy, resp. názvy ulíc.
Obr. 11 Mapový portál Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava
2. Užitočná „pomocníčka“ menom GEOINFORMATIKA
Geoinformatika je relatívne nová interdisciplinárna vedná oblasť, ktorá vznikla na rozhraní záujmov geografie, kartografie, informatiky, matematiky, geodézie a diaľkového prieskumu Zeme. Väčšinou je chápaná ako špeciálny prípad informačného systému, ktorý pracuje s priestorovými informáciami. V GIS je realita reprezentovaná objektami, ktoré majú definované dva typy údajov: priestorové (geografické, geometrické, lokalizačné) a atribútové (vlastnosti). Medzi najznámejšie GIS softvérové produkty patrí ArcGIS a QGIS.
Cieľom tejto časti je ukázať, ako sa s katastrálnymi dátami dá hrať a súčasne pri tom vytvárať prospešné výstupy. Vyššie popísané aplikácie sú skvelou pomôckou, no predsa sú prípady, kedy nestačia.
2.1 SPI, SGI, CAD a GIS
Súčasťou katastrálneho operátu je súbor popisných (SPI) a súbor grafických informácii (SGI). Údaje sú súčasťou informačného systému geodézie, kartografie a katastra a súčasne informačného systému verejnej správy. Sú spravované na centrálnej úrovni formou centrálnych databáz. Usmernenie ÚGKK ustanovuje podrobnosti pre poskytovanie vybraných údajov.
Údaje SPI sa poskytujú vo výmennom formáte FPU (pre každé katastrálne územie ako 1 súbor) alebo vo formáte DBF (9 súborov). Údaje SGI vektorovej katastrálnej mapy – parcely registra C, resp. vektorovej mapy určeného operátu – parcely registra E, sa poskytujú vo výmennom formáte VGI. V praxi sa najčastejšie používa konverzia do CAD formátov (DXF/DWG). K hlavným rozdielom medzi CAD a GIS patria najmä atribúty a možnosť priestorových analýz. GIS umožňuje prepojenia priestorových (geografických) informácií s informáciami negeografickými, v podobe tabuliek, grafov, obrázkov, databáz, animácií, videofilmov, technických detailov i významných dokumentov.
Obr. 12 Vektorová katastrálna mapa (CAD)
Obr. 13 Vektorová katastrálna mapa (GIS)
GIS primárne nenačíta dáta ISKN. Ak je zvolený vhodný nástroj na konverziu VGI a DBF do GIS, napríklad do formátu SHP a následne do priestorových databáz, grafické a popisné dáta môžeme prepájať a prispôsobiť ich našim potrebám (ideálne v prostredí otvorených softvérov). Údajový model ISKN je verejne dostupný online.
Používateľ tu nájde tabuľky, registre a číselníky. Opísanie princípu prepojenia jednotlivých čiastkových informácií je nad rámec tohto príspevku, ale pointou je spojenie grafickej a popisnej časti parcelným číslom, ktoré slúži ako jednoznačný identifikátor v rámci jedného katastrálneho územia.
Obr. 14 Ukážka prepojenia grafických a popisných údajov pomocou jazyka SQL
Toto prepojenie je väčšinou realizované pomocou skriptov v jazyku Python, BASH alebo SQL a ponúka nekonečné množstvo možností, keďže správny programátor verí, že na každý problém existuje riešenie 🙂
2.2 Reálne situácie a ukážky
V praxi má takto vytvorená tabuľka široké využitie. Predstavme si, že chceme naraz znázorniť všetky parcely registra C a E patriace jednej spoločnosti v rámci zvoleného katastrálneho územia, ktorých výmera je nad 100 m2 a druh pozemku je Zastavaná plocha a nádvorie. Príkaz a jeho výsledok v prostredí softvéru QGIS na podklade pripojenej webovej mapovej služby Ortofotomozaika WMTS vyzerá nasledovne:
Obr. 15 Pozemky patriace spoločnosti XY v podiele 1/1 s výmerou nad 100 m2 vedené na LV ako zastavaná plocha a nádvorie
Často sa stáva, že predmetom prevodu pri kúpe, resp. predaji nie je len jeden pozemok. Veľakrát ide o množstvo parciel registra C aj E, prípadne všetky parcely nachádzajúce sa na konkrétnom liste vlastníctva. Poprípade sa k vlastníckemu právu k bytu alebo nebytovému priestoru, nachádzajúcemu sa v bytovom dome, súčasťou ktorého je vlastníctvo spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve bytového domu a vlastníctvo spoluvlastníckeho podielu na pozemku zastavanom bytovým domom, priraďuje aj spoluvlastnícky podiel na tzv. priľahlých pozemkoch. Alebo je okrem kúpnej zmluvy súčasne uzatvorená aj zmluva o zriadení vecného bremena in rem v prospech tzv. susedných nehnuteľností. Pri zmluvám tohto typu predávajúci aj kupujúci obvykle veľmi ocenia, keď je predmet prevodu alebo zaťaženia graficky znázornený v prílohách zmlúv.
Nasledujúci príklad znázorňuje pozemky, ku ktorým kupujúci nadobúda spoluvlastnícky podiel (žltou) a pozemky, ktoré sú zaťažené in rem v prospech vlastníka bytu v bytovom dome (modrou). Podkladom je mapová služba WMTS ZBGIS.
Obr. 16 Priľahlé pozemky bytového domu a pozemky zaťažené vecným bremenom znázornené v prostredí QGIS
GIS umožňuje prácu aj s rastrovými dátami. Ak máme napríklad územný plán v rastrovej forme ako PNG a súradniciach, vieme ho pekne prekryť s inou ľubovoľnou vrstvou.
Obr. 17 Hranica majetkovo-právnych vzťahov v záujmovom území na podklade územného plánu
Ďalej sa dá GIS použiť na priestorové analýzy, georeferencovanie súborov, export do rozličných formátov (XLS a podobne) tvorbu zložitejších grafických výstupov, vektorizáciu a mnohé iné. Je to skrátka silný nástroj, ktorý by si zaslúžil bezplatné a otvorené dáta.
2.3 Tajný poklad, katastrálne dáta
Ani po niekoľkoročnej snahe zatiaľ ÚGKK otvorené údaje neposkytuje, hoci význam otvorených údajov priznalo na eTrend Open Data Forum aj samotné vedenie štátu. VÚGK poskytuje alebo sprístupňuje vybrané údaje z SPI a SGI (údaje ISKN) podľa svojich obchodných a licenčných podmienok alebo za odplatu na základe zmluvy medzi ÚGKK, VÚGK a žiadateľom, v prípade, že celková cena za poskytnuté údaje prevýši výšku 10 000 €.
Na údaje katastra sa nevzťahuje všeobecný predpis o sprístupňovaní a zverejňovaní podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám č. 211/2000 Z.z. “vďaka” obmedzeniu § 11 ods. 1 písm. b) tohto zákona, ktoré hovorí, že “Povinná osoba obmedzí sprístupnenie informácie alebo informáciu nesprístupní, ak ju zverejňuje na základe zákona; ak je podľa takého zákona zverejňovaná vo vopred stanovenej dobe, iba do tejto doby”. Údaje katastra sú zverejňované na základe Katastrálneho zákona.
Bezplatné hromadné sťahovanie údajov je možné, ale len pre samosprávne orgány, starostov, primátorov, županov a ich pracovníkov a to cez stránku om.skgeodesy.sk. Pre ostatné fyzické a právnické osoby sú produkty a služby k dispozícií za poplatok. Po úhrade na základe zvoleného spôsobu dodania pre jednotlivé typy produktov (digitálne údaje, elektronické služby a tlačená produkcia) je možné dáta využívať. Všetko od vytvorenia používateľského účtu, cez prihlásenie, vloženie do košíka, objednanie, platbu až po prevzatie produktov je dostupné na stránke GKÚ Produkty a služby.
Obr. 18 Rozhranie pre nákup produktov a služieb, ktoré poskytuje GKÚ Bratislava
2.4 Majú otvorené dáta potenciál v slovenskom katastri?
Netajím, že som fanúšičkou otvorených softvérov a otvorených dát. Myslím si, že databázy štátnych či verejných inštitúcií, by sa mali dostať bezplatne k občanom a firmám, aby im pomáhali, no zatiaľ to realitou nie je. Napríklad v Dánsku štát sprístupnil verejnosti dáta, ktoré podľa GPS polohy dokázali určiť adresy a atribúty nehnuteľností. Následne všetky chyby v systéme opravovali dobrovoľne ľudia cez mobilné aplikácie. Aktualizovali tak informačný systém celkom rýchlo a hlavne zdarma.
Je otázkou, či by podobná situácia mala rovnaký scenár aj na Slovensku. Možno keby sa otvorili dáta tohto charakteru a aplikovala by sa vhodná licenčná politika týkajúca sa najmä ochrany osobných údajov, motivovalo by to privátny sektor a vznikli by nové produkty, služby, nové pracovné miesta a s tým späté príjmy do štátnej pokladnice v podobe daní. Na druhej strane by táto otvorenosť údajov mohla priniesť príležitosti špekulantom a podvodníkom. Neexistuje 100 % ochrana, vždy treba hľadať optimálny pomer medzi úrovňou bezpečnosti, súvisiacimi nákladmi a potenciálnymi rizikami zneužitia.
Každopádne aj u nás existujú webové stránky postavené na štátnych dátach, najmä open dátové portály Transparency International Slovensko a Aliancie Fair-play ako Datanest, Otvorené zmluvy, Z našich daní, Otvorené Súdy a podobne. Medzi krajiny, ktoré katastrálne dáta publikujú patrí napríklad Česká republika s 300 tisíc datasetmi hromadne prístupnými s licenciou podobnou CC-BY, Nový Zéland a iné.
Záver
Isté je, že elektronizácia služieb katastra viditeľne napreduje a služby sa skvalitňujú. Revolučné zmeny síce stále meškajú, no štát avizuje príchod ďalších a ďalších užitočných služieb ako napríklad vytvorenie spoľahlivého systému na retrospektívnu analýzu údajov.
Hlavným cieľom je prepojiť elektronický kataster s ďalšími elektronickými registrami iných rezortov a postupne zvyšovať komfort pre občanov, aby nemuseli osobne navštevovať žiadne úrady ani opakovane dokladovať svoju totožnosť. Ukážkou je britský ústredný web štátnej správy http://gov.uk, kde všetko funguje prehľadne, jednoducho a priamo až k požadovanému výsledku.
Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. A dvojnásobne to platí pri dátach, ktoré sa dajú vizualizovať. Zvlášť pri komplexnejších situáciách môže dobre urobený grafický výstup s nehnuteľnosťami spolu so zoznamom atribútov urobiť nielen dojem na klienta, ale môže byť aj zdrojom prospešných dedukcií a logických záverov. Zároveň môže pomôcť predísť rizikám, ušetriť čas i náklady klienta.
Autor:
Ing. Ľudmila Furtkevičová, RSc.
Autorka je absolventkou profesionálneho realitného študijného programu RSc.
Zoznam ilustrácií
Obr. 1 Katastrálny portál – úvodná stránka. 7
Obr. 2 Katastrálny portál – mapové okno a vygenerovaná informatívna kópia z mapy. 8
Obr. 3 Aplikácia na prehliadanie údajov katastra nehnuteľností, CICA. 9
Obr. 4 Aplikácia Portál ESKN – úvodné okno.. 9
Obr. 5 Aplikácia Portál ESKN – informácie o parcele.. 9
Obr. 6 Aplikácia Portál ESKN – vizualizácia parcely.. 10
Obr. 7 Aplikácia Mapový klient ZBGIS – úvodné okno a téma Kataster nehnuteľností. 10
Obr. 8 Vizualizácia parcely v aplikácii Mapový klient ZBGIS. 11
Obr. 9 Vizualizácia zvolenej oblasti s WMS vrstvami chránenných území SR, pôdnou mapou SR a s vrstvou parciel registra C na podklade satelitnej mapy. 12
Obr. 10 Téma 3D Kataster. 12
Obr. 11 Mapový portál Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava. 13
Obr. 12 Vektorová katastrálna mapa (CAD) 14
Obr. 13 Vektorová katastrálna mapa (GIS) 15
Obr. 14 Ukážka prepojenia grafických a popisných údajov pomocou jazyka SQL. 15
Obr. 15 Pozemky patriace spoločnosti XY v podiele 1/1 s výmerou nad 100 m2 vedené na LV ako zastavaná plocha a nádvorie. 16
Obr. 16 Priľahlé pozemky bytového domu a pozemky zaťažené vecným bremenom znázornené v prostredí QGIS. 17
Obr. 17 Hranica majetkovo-právnych vzťahov v záujmovom území na podklade územného plánu 17
Obr. 18 Rozhranie pre nákup produktov a služieb, ktoré poskytuje GKÚ Bratislava. 18
Zoznam skratiek a značiek
ArcGIS GIS aplikácia od americkej spoločnosti ESRI
ARPA Advanced Research Projects Agency
CAD Computer Aided Design
CICA Cadastral Information Correctly Applied
ERDF Európsky fond regionálneho rozvoja
ESKN Elektronické služby katastra nehnuteľností
FPU Formát na výmenu informácií (údaje SPI)
GIS Geografický informačný systém
GKÚ Geodetický a kartografický ústav
ISKN Informačný systém katastra nehnuteľností
KM Katastrálna mapa
KN Kataster nehnuteľností
LPIS Land Parcel Identification System
MUO Mapa určeného operátu
OGC Open Geospatial Consortium
OPIS Operačný program Informatizácia spoločnosti Quantum GIS
QGIS Quantum GIS, GIS aplikácia s otvoreným kódom
SGI Súbor grafických informácií
SHP Esri Shapefile, dátový formát pre ukladanie vektorových dát v GIS
SPI Súbor popisných informácií
SQL Structured Query Language
SR Slovenská republika
ÚGKK Úrad geodézie, kartografie a katastra
VÚGK Výskumný ústav geodézie a kartografie
WFS Web Feature Service
WMS Web Map Service
WMTS Web Map Tile Service
ZBGIS Základná báza údajov pre geografický informačný systém
Zoznam použitých zdrojov
[1] Podnikanie špeciál, príloha HN, pondelok 7. november 2016[2] Aplikácia Mapový klient ZBGIS – používateľský manuál
[3] Čerpanie prostriedkov z EÚ, Programové obdobie 2007 – 2013
[4] CICA zrýchľuje prístup k údajom katastra nehnuteľností.
[5] Oficiálna web stránka ÚGKK SR, http://www.skgeodesy.sk/sk/
[6] Webová aplikácia Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava – používateľský manuál
[7] Trend konferencie: Open Data Forum, 3.12.2013