všetko o práci realitných maklérov a
Čo realitný maklér robí

Kto môže byť realitný maklér?
Realitným maklérom sa môže stať ktokoľvek so záujmom o túto prácu. Mal by to byť človek komunikatívny a zodpovedný. Vekom táto práca ohraničená nie je. Veľmi dobré výsledky dosahujú aj ľudia z vekovej kategórie 50+, keďže majú množstvo kontaktov, známych a aj potrebné životné skúsenosti. Na strane druhej výborne sa vie uplatniť aj čerstvý absolvent, ak vsadí na svoje komunikačné schopnosti a znalosť moderných technológií. Medzi realitnými maklérmi v mnohých krajinách prevládajú ženy a nie je to náhoda. Ich komunikačné zručnosti, ale aj cit pre ľudí či rodiny v rôznych životných situáciách im dáva skvelú príležitosť byť úspešnými.
Čo obnáša práca makléra?
Stručne povedané, ide o vyhľadávanie obchodných príležitostí. Maklér vyhľadáva nehnuteľnosti vhodné na predaj alebo prenájom a vyhľadáva aj ľudí ochotných tieto nehnuteľnosti kúpiť či prenajať. Pri tejto jeho činnosti vzniká množstvo úloh a povinností, ktoré musí riešiť. Neexistujú dva identické obchodné prípady. Preto musí byť pružný a vedieť vyhľadávať riešenia a dohody. V prvom rade je to precízna práca s ľuďmi.
Aké sú výhody práce makléra?
Pokiaľ sa rozhodnete pre prácu makléra, oceníte tieto výhody:
- časová flexibilita – realitám sa môžete venovať v čase, ktorý si sami zvolíte
- Vaše príjmy nikto neobmedzuje
- zaujímaví ľudia – pri práci s realitami sa budete stretávať so zaujímavými ľuďmi
- vek Vás nelimituje
Aké sú nevýhody práce s realitami?
Príjem realitného makléra je naviazaný na zrealizované obchody. Človek, ktorý je zvyknutý na stabilný mesačný príjem, to môže považovať za nevýhodu. Podobne to môže byť s časovou flexibilitou ľudí, ktorí boli zvyknutí v doterajšom zamestnaní pracovať „od – do“. Je to otázka osobného nastavenia každého človeka. Úspešný realitný maklér to vníma tak, že realitám sa môže venovať vtedy, kedy chce. Zároveň ho nikto neobmedzuje v príjmoch. Vie, že záleží len na jeho šikovnosti, koľko obchodov zrealizuje.
Môžem prácu realitného makléra vykonávať pri inom zamestnaní?
Práca makléra popri inom zamestnaní nie je nič výnimočné. Záleží na tom, akú prácu vykonávate. Je dôležité, aby ste so svojimi klientmi mohli komunikovať aj počas pracovného dňa. Obhliadky nehnuteľností môžu prebiehať aj po pracovnej dobe, keďže väčšina potenciálnych klientov takisto pracuje. Pokiaľ váhate, či sa začať nehnuteľnosťami zaoberať profesionálne, je práca makléra popri zamestnaní ideálnym štartom na realitnom trhu.
Koľko času denne si vyžaduje práca realitného makléra?
Presne toľko, koľko ste jej ochotný venovať. Úspešný maklér sa snaží dať tejto práci aspoň 5 – 6 hodín denne. Maklér by nemal tejto práci venovať menej ako 3 – 4 hodiny denne v prípade, ak to myslí so zárobkom z tohto zdroja vážne. Keďže väčšina maklérov sú malí podnikatelia (živnostníci a pod.), určenie si pevného pracovného času je základným kameňom úspechu. Najmä ak pracujete z domu.
Môžem zo začiatku pracovať z domu?
Svoju prácu môžete vykonávať aj prostredníctvom využitia tzv. home office. Realitná kancelária by ale mala disponovať minimálne jednou kamennou prevádzkarňou z dôvodu fyzickej dostupnosti klientmi. Väčšina maklérov pracuje v teréne a aj z domu. Kancelárie využívajú najmä na rokovania s klientmi v prípadoch, ak nie je nutné zdržiavať sa v ponúkaných nehnuteľnostiach.
Som finančný sprostredkovateľ. Má zmysel popri tom uvažovať aj o práci realitného makléra?
Práca finančného sprostredkovateľa, najmä hypotekárneho špecialistu, je s prácou realitného makléra úzko previazaná. Kupujúci si totiž často kupujú nehnuteľnosti na hypotéku. Je preto veľkou výhodou, ak realitný maklér, ktorý predáva byt či dom, dokáže kupujúcemu sprostredkovať aj jeho financovanie. Platí to aj opačne, t.j. hypotekárny špecialista môže popri vybavení hypotéky nájsť záujemcovi aj vhodnú nehnuteľnosť na kúpu. Obe pozície sa výborne dopĺňajú. Hypotekárny špecialista však musí svojim klientom poskytovať realitné služby na profesionálnej úrovni. V opačnom prípade je lepšie, ak zostane pri finančnom sprostredkovaní.
Aké osobnostné predpoklady a vlastnosti by som ako maklér mal mať?
Nie je pravda, že obchodníkom či maklérom sa človek musí „narodiť“. Pre prácu realitného makléra je dôležitý celý rad vlastností a schopností, v ktorých je možné sa zdokonaľovať. Dôležitá je pracovitosť, vytrvalosť, serióznosť, odolnosť voči stresu, chuť učiť sa nové veci, charakter, či pozitívny prístup. Každý realitný maklér by mal mať svoj vlastný štýl, pri ktorom využíva svoje silné stránky. Je veľkou výhodou, ak je prirodzený, autentický a nič nepredstiera. Samozrejme, k realitnému maklérovi, profesionálovi, patrí aj vysoká odborná zdatnosť.
Nemám žiadne skúsenosti s predajom. Mám šancu uspieť v realitách?
Úspešným realitným maklérom sa môžete stať aj bez toho, aby ste mali predchádzajúce skúsenosti s predajom. Je to prípad mnohých úspešných maklérov. Určite Vám však okrem entuziazmu pomôže, pokiaľ máte veľa priateľov a známych, ste komunikatívny a aktívny na sociálnych sieťach. Vďaka tomu môžete rýchlejšie dostať nehnuteľnosti do svojej ponuky a realizovať prvé realitné obchody.
Nie som na prácu realitného makléra príliš mladý/starý?
Pri podnikaní s realitami Vás vek nelimituje. Z hľadiska veku nemá maklér žiadne obmedzenia. Je len na Vás, koľkým zákazkam sa chcete venovať a ako si zorganizujete svoj čas.
Má profesia realitného makléra budúcnosť?
Napriek rôznym moderným technológiám sa realitný obchod nikdy úplne nepresunie do prostredia internetu. Kupujúci totiž chcú nehnuteľnosti vidieť na vlastné oči. Profesionálny realitný maklér bude mať svoje miesto aj v budúcnosti, keďže:
- má skúsenosti, vzdelanie, znalosti, schopnosti plynúce z množstva opakujúcich sa obchodov v meniacom sa prostredí realitného trhu
- pozná ľudí a potenciálnych kupujúcich v lokalite
- dokáže veľmi presne určiť ideálnu predajnú cenu
- vie kvalitne spropagovať nehnuteľnosť určenú na predaj
- dokáže spolupracovať s inými predajcami
- má stabilný okruh profesionálnych spolupracovníkov, vrátane advokátov, notárov, geodetov, daňových poradcov, znalcov, vrátane podpory profesijných združení
Majitelia nehnuteľností budú aj v budúcnosti vyhľadávať realitných maklérov, ktorí im dokážu poskytnúť komplexné služby, založené na profesionalite a ktorí tiež dokážu zaručiť bezpečný predaj ich nehnuteľnosti.
Koľko ako maklér zarobím

Koľko zarobí maklér?
Je na Vás, koľko času a energie práci makléra chcete venovať.
Výška príjmu realitného makléra závisí najmä od:
- počtu zrealizovaných obchodov
- výšky provízie za každý obchod
- výšky percenta z provízie, ktorú za zrealizovaný obchod vyplatí realitná kancelária maklérovi
Priemerne zdatný realitný maklér uskutoční 2 až 3 obchody mesačne (sprostredkuje prevod vlastníctva nehnuteľnosti alebo prenájom). Predstavme si, že výška provízie za jeden realitný prevod je 2400 eur. Napríklad, ak realitný maklér pracuje pod realitnou kanceláriou, ktorá mu poskytuje odmenu vo výške 50 % z provízie (a mnohé RK ponúkajú províziu až do 70 %), potom je priemerný mesačný príjem makléra pri dvoch obchodoch 2400 eur. Z tejto sumy je však potrebné pomerne odpočítať náklady spojené s prevodom (ak sa maklér s RK dohodne, že ich budú znášať pomerne). Čím je maklér vzdelanejší a skúsenejší, tým je schopnejší „uchopiť“ a spracovať aj výnimočné príležitosti.
Kedy zarobím prvé peniaze?
Získanie prvej provízie je v realitnej oblasti veľmi individuálne. Záleží to od Vašej šikovnosti, pracovného nasadenia ako aj sieti kontaktov, ktoré na začiatku máte. Pri prvom neúspechu sa netreba vzdať, ale je potrebné pokračovať ďalej, Tí šikovnejší makléri majú svoju prvú províziu už druhý mesiac od začiatku svojej kariéry v realitách. Pokiaľ sa jedná o províziu za sprostredkovanie nájmu, môžu ju získať ešte skôr.
Ako sa pohybujú provízie na Slovensku?
Výška provízie nie je určená zákonom. Existujú však nepísané pravidlá, ktoré určujú, čo je tzv. obvyklá výška odmeny realitnej kancelárie. Bežne je to suma cca. 3 – 5 % z predajnej ceny, pričom sprostredkovanie predaja bytov je zväčša lacnejšie než sprostredkovanie predaja domu, pozemku či komerčnej nehnuteľnosti, keďže tieto druhy nehnuteľností sú spravidla časovo aj technicky náročnejšie na propagáciu. V prípade, ak ide o náročný či niečím špecifický predaj, prípadne je nutné nehnuteľnosť právne či inak vopred pripraviť na predaj (a túto prácu zabezpečuje realitná kancelária), môže byť provízia určená aj v inej výške, keďže obsahuje aj náklady na tieto činnosti.
Ako sa delí provízia pri predaji nehnuteľnosti medzi RK a makléra?
Určenie pomeru rozdelenia odmeny, ktorú klient zaplatí na účet realitnej kancelárie ( všeobecne označovaná ako tzv. „provízia“) medzi makléra a realitnú kanceláriu určuje ich vzájomná zmluva alebo interný predpis. Každá realitná kancelária má svoj spôsob výpočtu, provízne tabuľky a pod. Bežne si maklér účtuje 40 – 60% z tejto provízie, ktorá je ale obvykle znížená o určené náklady, ktoré znášajú maklér a realitná kancelárie spoločne. Ide najmä o rôzne poplatky ako poplatky advokátom, notárom, správne poplatky a pod. Realitné kancelárie podporujú výkonných maklérov rôznymi výhodami, ktoré môžu mať aj formu zvýšenia odmeny pri určitých obratoch makléra a pod.
Ako začať

Aké minimálne vzdelanie vyžaduje zákon na prácu realitného makléra?
Ako sme už uviedli v predchádzajúcej odpovedi, druh živnostenského oprávnenia závisí od toho, aký rozsah činností pre realitnú kanceláriu budete vykonávať.
Ak na výkon činností požadovaných realitnou kanceláriou bude postačovať voľná živnosť, nebude z Vašej strany potrebné preukazovať dosiahnuté vzdelanie.
Ak by rozsah činností vyžadoval získanie viazanej živnosti „realitná činnosť“, čo je vo väčšine prípadov, je potrebné preukázať:
– vysokoškolské vzdelanie ekonomického alebo právnického alebo stavebného alebo architektonického smeru alebo
– maturitné vysvedčenie a osvedčenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu vydané vzdelávacou inštitúciou akreditovanou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Kurz pre získanie tohto osvedčenia pozri tu »
Aké treba mať povolenie na prácu makléra?
Druh živnostenského oprávnenia závisí od toho, aký rozsah činností pre realitnú kanceláriu budete vykonávať. Ak ako maklér pre realitnú kanceláriu uskutočňujete všetky zásadné úkony spojené s realitnou činnosťou, potom by ste mali mať aj Vy viazanú živnosť – sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľnosti (realitná činnosť).
Ak je rozsah činnosti pre realitnú kanceláriu obmedzený, napr. vykonávate len telefonické kontaktovanie klientov, postačí aj niektorá z voľných živností.
Rozsah činností sa upravuje v zmluve o spolupráci medzi Vami a realitnou kanceláriu. Od tejto zmluvy bude teda závisieť aj rozsah živnostenského oprávnenia, ktoré si musíte zaobstarať.
Ako sa vybavuje povolenie na makléra?
Oprávnenie na živnostenské podnikanie sa získava na okresnom úrade, živnostenskom odbore. Je potrebné vypísať žiadosť a zaplatiť správny poplatok podľa počtu živností. Ak máte záujem vykonávať prácu makléra ako právnická osoba, napr. spoločnosť s ručením obmedzeným, je potrebné takúto spoločnosť zapísať do obchodného registra.
Musím absolvovať nejaké školenia skôr, ako začnem predávať?
Pokiaľ to s prácou makléra myslíte vážne, absolvujte školenie pre začínajúcich maklérov dokonca ešte skôr, ako oslovíte na spoluprácu nejakú realitnú kanceláriu. Zlepšíte si svoju pozíciu pri vyjednávaní o podmienkach vstupu do niektorej z nich. Vďaka školeniu tiež zistíte, či sa na túto prácu budete hodiť. Získané informácie z kurzu Vám pomôžu urobiť aj Váš prvý realitný obchod.
Odporúčame absolvovať tento kurz pre začínajúcich realitných maklérov.
Akým kurzom mám začať, keď sa chcem rýchlo zaučiť?
Najvhodnejší kurz na začiatok je tento, ak ale chcete zároveň získať komplexné znalosti a úradné osvedčenie na realitnú činnosť, odporúčame tento kurz.
Ako najrýchlejšie naštartujem svoju kariéru makléra?
Po absolvovaní základného školenia začnite pracovať pre kvalitnú RK. Tá by Vás mala od prvého dňa viesť a naučiť vás ako pracovať. Cieľom je, aby ste čo najrýchlejšie získali kvalitné portfólio zákaziek, ktorých predaj vás „vtiahne“ do samotného obchodu. Tým získate prvotné skúsenosti.
Aké výhody má pre mňa byť súčasťou RK?
Práca v realitnej kancelárii vie byť pre realitného makléra oporou a veľmi užitočnou školou. Získate návody, tréning, vedomosti a najmä partiu kolegov, ktorí Vám vedia poradiť a tak uľahčiť štart v tejto práci. Dokážete pracovať efektívnejšie a máte k dispozícii rôzne nástroje a inzertné možnosti realitnej kancelárie. Je úplne bežné, že sa makléri o svojej práci s kolegami radia a aktívne spolupracujú. Vytvárajú pracovné tandemy pri náročnejších obchodoch a pod. Ak máte v kancelárii dobrých kolegov, nemáte problém ísť na dovolenku, PN-ku a pod. Vždy sa môžete spoľahnúť na kolegov, že Vám pomôžu. Najväčšou devízou realitnej kancelárie sú teda Vaši budúci kolegovia.
Ako si vybrať realitku pre ktorú mám pracovať?
Vyberajte si takú kanceláriu, ktorá zodpovedne pristupuje k potrebám svojich klientov. V prvom rade sledujte recenzie a priame skúsenosti Vašich známych či priateľov, čo cez tieto kancelárie kupovali či predávali. Pýtajte sa ľudí, ktorým dôverujete, na ich skúsenosť s kanceláriou. Dajte si vysvetliť ako prebiehal „nábor“ nehnuteľností, či a o čom ich maklér poučil, či ich do niečoho tlačil, či chránil ich práva alebo nie. Maklér je totiž živým billboardom realitnej kancelárie – ľudia sa na Vás budú pozerať aj cez skúsenosti s Vašimi kolegami z kancelárie. Kvalita práce realitnej kancelárie je tak daná práve kvalitou jej maklérov. Zamerajte sa na odbornosť, precíznosť, ľudskosť a čestnosť v práci týchto kancelárií. Overujte si s akými dodávateľmi pracuje daná realitná kancelária (advokáti, notári, geodeti, finančný poradcovia, architekti). Nie vždy sú totiž čísla (počet predávaných nehnuteľností, maklérov, obraty a pod) tým najpodstatnejším. Dôležité je, aby boli Vaše osobné hodnoty plne kompatibilné s víziou a každodennou činnosťou danej kancelárie. Len tak sa s ňou budete vedieť plne identifikovať a klient dostane to, čo očakáva – kvalitu a bezpečnosť pri predaji. Sledujte ako a kde inzeruje realitná kancelária, aké technológie používa. Pýtajte sa na históriu kancelárie a najmä na odbornosť a schopnosti jej vedenia. Marketing a reklamu realitnej kancelárie berte vždy rezervou. Zistite, či je realitná kancelária členom nejakého profesného zoskupenia a či v ňom aj aktívne pôsobí.
Sú realitky, ktoré aj zamestnávajú maklérov?
Vzťah medzi realitnou kanceláriou a maklérom môže byť rôzny, teda aj pracovnoprávny. Realitná kancelária je v takomto prípade zamestnávateľom makléra, ktorý si tým pádom nemusí vybavovať živnostenské oprávnenie.
Koľko trvá, kým sa vypracujem na dobrého makléra?
To je veľmi individuálne. Ak pracujete s nasadením, máte chuť sa vzdelávať, či komunikujete bez problémov s cudzími ľuďmi, môžete sa stať úspešným maklérom veľmi rýchlo. Funkčne starší makléri často podliehajú stereotypom, nepoužívajú najmodernejšie metódy propagácie, odmietajú sa pravidelne preškoľovať a pociťujú príznaky vyhorenia. Aj to je dôvod prečo nový, aktívny človek často výkonnostne predbehne skúsenejších maklérov. Reálne sa môžete vypracovať na dobrého makléra zhruba za jeden rok pod podmienkou, že k práci pristupujete zodpovedne.
Čo ešte vedieť

Kde získam informácie potrebné k mojej práci?
Ešte pred vstupom do tejto práce absolvujte niektorý zo základných kurzov určených začínajúcim maklérom. Dostane Vás do obrazu a zistíte, čo táto práca obnáša, ale aj to, či sa na ňu hodíte. SORA pre začiatok odporúča kurz Štart v realitách alebo kurz Realitný maklér. Informácie potrebné k Vašej práci (okrem tých, čo získate na školení) Vám poskytne realitná kancelária, pre ktorú sa rozhodnete pracovať. Mnoho maklérov sa stáva aj členmi Realitnej únie SR a vďaka tomu ťaží z informačnej bázy tohto najväčšieho združenia realitných profesionálov na Slovensku. Majú tak možnosť byť informovaní o všetkých novinkách aj legislatívnych zmenách, ktoré sa týkajú ich každodennej práce.
Aké štandardy by som mal ako realitný maklér dodržiavať?
Na prácu realitných maklérov sa vzťahuje najmä STN EN 15733 a príslušné etické kódexy realitných kancelárií, prípadne odborové etické kódexy ako je Realitný kódex RÚ SR. Najvyšším štandardom makléra by mala byť čestnosť a zodpovednosť pri práci.
Ako vyzerá obvyklý deň makléra?
Dopoludnie
Veľa maklérov sa predpoludním venuje marketingu, komunikácii s klientmi, vybavovaniu požiadaviek z predchádzajúceho dňa, komunikácii s úradmi (najmä s katastrom, so správcami bytových domov alebo advokátom, ktorý pripravuje pre RK zmluvnú dokumentáciu), zabezpečovaniu dokumentov k nehnuteľnostiam, zúčastňuje sa pracovných stretnutí a porád v rámci realitnej kancelárie.
Popoludnie a podvečer
Vzhľadom na to, že väčšina klientov sú zamestnaní ľudia, je možné obhliadky nehnuteľností uskutočňovať až po pracovnej dobe (najmä bytový segment). Preto popoludnie a podvečer venujú makléri najmä obhliadkam nehnuteľností a stretávaniu sa s klientmi. Ak sa maklér orientuje na komerčný segment (kancelárie a sklady), obhliadky sú častejšie počas pracovnej doby.
Ako dať o sebe vedieť? Aké formy marketingu využíva maklér a kde sa o nich dozviem viac?
Maklér používa pri svojej práci rôzne formy personálneho marketingu. Od osobných rozhovorov, cez rôzne propagačné techniky. Veľmi často využíva možnosti, ktoré mu poskytuje samotná realitná kancelária. Viac sa o týchto technikách dozviete na špecializovaných školeniach (základný kurz a následné možné školenia ako marketing a pod)
Aké výhody prináša stať sa členom Realitnej únie SR?
Realitná únia SR je združením profesionálov, ktorí na realitnom trhu poskytujú klientom prvotriedny servis. Medzi výhody patria:
- databáza viac ako 120 zmlúv a formulárov s ich pravidelnou aktualizáciou podľa platnej legislatívy
- unikátny systém zazmluvnenia klienta
- cenové analýzy a prognózy
- CMA analýza konkurenčných cien
- právo používať symboly Realitnej únie SR
- mnohé ďalšie
Čo je to RSc.?
Reale estate consultant – RSc. je elitný študijný program, ktorý je zameraný na prax a koncipovaný tak, aby za krátky čas účastníka významne posunul vedomostne vpred. Po ukončení obdržíte titul RSc., najvyšší kariérny titul v realitnej oblasti na Slovensku (píše sa za menom). Symbolizuje odbornú zdatnosť, zvyšuje spoločenskú prestíž a absolventa množstvom vedomostí zvýhodňuje pred konkurenciou. Po jeho úspešnom absolvovaní budete schopný spracovávať obchody, na ktoré si bežný sprostredkovatelia netrúfnu. Viac o štúdijnom programe RSc. tu »
Prvý obchod

Ako získam prvé nehnuteľnosti do ponuky?
Ideálne je začať tak, že oznámite priateľom, že pracujete v tejto oblasti. Tí sa môžu na Vás obrátiť a zveriť Vám predaj / prenájom, či vyhľadávanie nehnuteľností. Každý maklér vie, že sa musí pýtať, aby dostal odpovede. To je princíp, ktorý nikdy nesklame.
Koľko nehnuteľností potrebujem na začiatok predávať?
Ideálne je, ak si v čo najkratšom čase vytvoríte kvalitné portfólio zákaziek, pozostávajúce približne z desiatich nehnuteľností. Veľmi dôležitá je kvalita týchto zákaziek a forma ich zazmluvnenia. Táto téma je veľmi široká a preto odporúčame záujemcom o prácu makléra absolvovať základný kurz Slovenskej realitnej akadémie – Realitný obchod v praxi – štart v realitách on-line, prezenčne alebo diaľkovo.
Aké pracovné nástroje budem potrebovať k práci realitného makléra?
Najvýznamnejším pracovným nástrojom je Vaša chuť pracovať. Maklér určite potrebuje kvalitný prístup k internetu, počítač, znalosť používania MS Office a mať aspoň elementárnu schopnosť spracovať obrázok a pod. Auto je dnes nutnosť, fotoaparát (s ktorým viete fotiť) tiež. Laserový merač na meranie pôdorysov či vzdialeností pomôže. Je dôležité vedieť elektronicky komunikovať s Vašimi budúcimi klientmi a preto by ste mal mať účty na sociálnych sieťach a vedieť využívať WhatsApp, Facebook, Messenger a podobné aplikácie. Komunikácia je totiž základom práce makléra.
Čo a kde mám predávať ak nemám ešte veľa skúseností?
Ideálne je začať predajom starších bytov. Ich predaj je pomerne jednoduchý a postupne pridať staršie rodinné domy. Veľmi neodporúčame začať s komerčnými nehnuteľnosťami, či pozemkami akéhokoľvek druhu. Na tieto druhy nehnuteľností treba špecifické znalosti, bohatšie skúsenosti a aj trpezlivosť. Prvé mesiace tiež neodporúčame púšťať sa do „agenta kupujúceho“, t.j. platenej služby, kedy vyhľadávate nehnuteľnosť pre konkrétneho klienta.
Aké úvodné náklady si vyžaduje práca realitného makléra?
Práca makléra si nevyžaduje vysoké vstupné náklady na začiatku podnikania. Okrem administratívnych poplatkov na okresnom úrade, živnostenskom odbore či obchodnom registri, budete k práci potrebovať najmä počítač a telefón.
Akým spôsobom a kde mám propagovať nehnuteľnosť ktorú predávam?
Realitný maklér využíva na inzerciu možnosti, ktoré mu ponúka realitná kancelária, pre ktorú pracuje. Inzeruje tak pod jej hlavičkou najmä na realitných inzertných portáloch. Najznámejšie sú Nehnutelnosti.sk, Reality.sk, Topreality.sk a Bazos.sk. Okrem toho maklér inzeruje aj na sociálnych sieťach cez svoj profesionálny účet a veľmi často aj mimo internetu tzv. „starými metódami“ formou letákov, článkov v miestnych médiách, inzerciou v tlači a pod. Akými ??? Na propagáciu nehnuteľností môže využiť a s inými maklérmi združenými napr, v Realitnej únii SR.
Kde odporúčate inzerovať?
Ak chcete, aby sa o Vami predávanej nehnuteľnosti dozvedelo čo najviac potencionálnych klientov, inzerovať by ste mali na najznámejších realitných inzertných portáloch ako Nehnutelnosti.sk, Reality.sk, Topreality.sk a Bazos.sk. Zabúdať by ste nemali ani na propagáciu na sociálnych sieťach, hlavne v špeciálnych skupinách, kde nájdete množstvo záujemcov o kúpu, či prenájom nehnuteľností. Ani klasická inzercia v tlačových médiách nemusí byť na škodu, rátať ale treba s vyššou cenou za inzerciu, hlavne ak ide o média s celoslovenským pôsobením.
Čo je to exportný systém?
Ide o software, ktorý eviduje vaše zákazky a exportuje ich na rôzne realitné inzertné portále. Uľahčuje tak správu zákaziek v inzercii a šetrí čas realitných maklérov.